Toplu mail, büyük kitlelere e-mail mesajınızın hızlı bir şekilde ulaşması demektir.

Toplu mail gönderimlerini en fazla firmalar yapmaktadır. Firmalar, toplu mail ile potansiyel müşteri kitlelerine, müşterilerine ve üyelerine ürün veya hizmetlerini duyurmak için hazırladığı e-mail tasarımlarını göndermektedirler.

Toplu maili en kolay şu şekilde izah edebiliriz. Elinizde on arkadaşınızın e-mail adresi olduğunu düşünün, herhangi bir maili hepsine atmak istiyorsunuz. Yalnız bu şekilde atılan maillerde alıcı tüm atığınız diğer e-mail adreslerini de görebiliyor. Toplu mail sağlayıcı firmaları kendi sistemlerinde bu konuyu çözmüş. Toplu mail atarken karşı taraftaki kişi, maili sadece kendine gelmiş gibi görebiliyor. Sadece bu da değil, toplu mail artık kişiselleştirilebilir hale geldi;

Nasıl mı?

Herhangi bir mail hazırlayıp elimizdeki e-mail adreslerine göndermek istiyoruz diyelim. Eğer elimizdeki e-mail adreslerinin kime ait olduğunun daha detaylı bilgisi var ise kişiselleştirmeye başlayabiliriz.

Örneğin;

Yaptığımız bu mail çalışmasını otomatik olarak Ahmet’in mail adresine gönderirken “Sayın Ahmet Bey”, Mehmet’in mail adresine gönderirken “Sayın Mehmet Bey” demesi için ayarlayabiliriz.

Özel ve Önemli Günler;

Toplu mail kullanarak özel ve önemli günleri önceden düşünebiliriz. Şöyle ki, yeni yıl mesajı hazırladık diyelim, 31 Aralık olunca belirlediğimiz e-mail listesine otomatik mail gitsin. Ya da ramazan, kurban gibi günlerde ayrı ayrı taslak mailler hazırlayıp bu zamanlara takvimleyebiliriz. Bir tık ötesi, eğer elimizde kişilerin doğum tarihleri var ise, o günler gelince kişisel pasta resmi olan bir mail gönderebiliriz.

E-ticaret Firmaları;

E-ticaret firmaları ise toplu maili ellerindeki e-mail listelerine duyuru ve kampanya mailleri atmak için kullanıyorlar.

Pazarlama Otomasyonu;

Pazarlama otomasyonu ile sitenize giren tüm kişileri otomatik takip altına alabilirsiniz. Öncelikle kişinin sitenize veya bültenlerinize üye olmasını sağladıktan sonra hoş geldiniz maili atabilirsiniz. Attığınız maili açarsa ardından bir kampanya maili ile devam edebilirsiniz. Sitenize girip sepete ürün ekleyip almadan çıkarsa sepete eklediği ürün veya ürünlerle ilgili ayrı bir mail daha atabilirsiniz. Ürünü aldıktan sonra ürün bilgisini içeren ayrı bir mail daha atabiliriz.

Kısacası sitemizde e-mail atılması gereken tüm alanları bu otomasyona bağlayabiliriz.

Kanunlara Dikkat!

Tüm bu bahsettiğimiz toplu mail süreçlerinizde e-mail listenizdeki kişilerin sizden mail almak istemelerinin onayını almanız gerekmektedir veya bu kişilerin sizinle bir şekilde bağı olması gerekmektedir (üye, müşteri vb.).

Toplu mail gönderirken e-mail tasarımınızın altında firma, iletişim ve servis sağlayıcı bilgilerinizin, üyelikten çıkma opsiyonlarının olması gerekmektedir.

Diyelim sitenize üye olan bir kullanıcıya toplu mail attınız, eğer maili alan kişi üyelikten çıkma linkine tıklamış ise artık ona mail atamazsınız.

Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak isiyorsanız.

Bizi Arayın: +90 212 274 00 58